|

Rubini: seši iemesli, kādēļ attīstības valstu bums beidzas

Laikrakstā The Guardian publicētajā komentārā pazīstamais amerikāņu ekonomists Nuriels Rubini (Nouriel Roubini) uzdod jautājumu: vai attīstības valstu, pirmkārt, BRICS valstu (Brazīlijas, Krievijas, Indijas, Ķīnas un DĀR) straujajai ekonomiskajai izaugsmei pienākušas beigas? Speciālists sliecas uz šo jautājumu atbildēt apstiprinoši, norādot gan uz statistikas datiem, gan vismaz sešiem iemesliem, kādēļ šo valstu ekonomikām būs ļoti sarežģīti, ja ne neiespējami, atgūt tos straujos izaugsmes tempus, ar kādiem tās varēja lepoties vēl pirms pāris gadiem.

N. Rubini atgādina – vēl nesen tika prognozēts, ka BRICS valstis, pateicoties lielajam iedzīvotāju skaitam un straujai izaugsmei, iekaros vadošās pozīcijas pasaulē. Taču pašlaik statistika tām nav iepriecinoša. Brazīlijas iekšzemes kopprodukts šogad nepalielināsies vairāk par 2%, tas pats gaidāms Krievijā un DĀR. Mazliet straujāku izaugsmes tempu saglabā Ķīna un Indija, taču arī šajās valstīs kritums, salīdzinot ar ziedu laikiem, ir ievērojams. Indijā 2010. gadā ekonomika pieauga par 11,2%, gadu vēlāk – par 7,7%, bet pērn – vairs tikai par 4%. Ķīnā, kas ilgstoši lepojās ar vismaz 10% izaugsmi gadā, pērn tā palēninājusies līdz 7,8%, turklāt pieņemas spēkā runas par Ķīnas ekonomikas smago piezemēšanos. Līdzīga situācija ir arī citās attīstības valstīs: Turcijā, Argentīnā, Centrāleiropas valstīs, kur vēl pirms dažiem gadiem bija novērojama strauja ekonomiskā izaugsme. N. Rubini uzsver, ka runa ir nevis par sagadīšanos, bet tendenci, un skaidro tās iemeslus.

“Pirmkārt, lielākā daļa attīstības valstu ekonomiku 2010. un 2011. gadā bija pārkarsušas, to izaugsme pārsniedza potenciālu, pieauga inflācija,” norāda ekonomists. Tādēļ 2011. gadā daudzās valstīs tika ieviesta stingrāka monetārā politika, kas jau pērn palēnināja ekonomisko izaugsmi, bet šogad šis process turpinās.

Otrkārt, nav piepildījušās cerības, ka attīstības valstu ekonomikas spēs pilnībā norobežoties no ekonomiskajām problēmām, kas valda attīstītajās valstīs. “Recesija eirozonā, recesijai tuvs stāvoklis Lielbritānijā un Japānā, lēnā ASV izaugsme ir negatīvi ietekmējusi attīstības valstis,” skaidro N. Rubini, vēršot uzmanību gan uz tirdzniecības un finanšu saikņu pavājināšanos, gan investoru uzticības zaudēšanu. Piemēram, krīze eirozonā vistiešākajā veidā ietekmējusi Turcijas un vairāku Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu izaugsmi, jo tieši eirozonas valstis ir to galvenie eksporta tirgi, norāda speciālists.

Trešais aspekts – lielākā daļa BRICS valstu izvēlējušās modeli, kas ir tuvs valsts kapitālismam. “Šī iemesla dēļ nenotiek reformas, kuru mērķis būtu paaugstināt privātā sektora produktivitāti un šī sektora daļu valsts ekonomikā,” raksta N. Rubini. Tādās valstīs kā Ķīnā, Krievijā, arī Indijā pārāk liels uzsvars tiek likts uz valsts uzņēmumu lomu, valstis nacionalizē resursus, nodarbojas ar tirdzniecības protekcionismu, stingrāk kontrolē kapitāla plūsmas. “Agrīnā attīstības stadijā un laikā, kad globālās krīzes dēļ samazinājās privātā sektora izdevumi, šī pieeja attaisnojās, taču tagad tā izkropļo ekonomisko aktivitāti un kavē potenciālo izaugsmi,” ir pārliecināts N. Rubini.

“Ceturtkārt, ļoti iespējams, ka beidzies tā dēvētais izejvielu supercikls, kas bija izdevīgs Brazīlijai, Krievijai, DĀR un citiem izejvielu eksportētājiem,” uzsver ekonomists. Pasaulē aizvien vairāk līdzekļu tiek investēts tehnoloģijās, kas taupa enerģiju, mazāks uzsvars tiek likts uz izaugsmes modeļiem, kuru pamatā ir kapitāls un resursi.

Piektais iemesls, uz ko vērš uzmanību N. Rubini – beidzas tā dēvētās lētās naudas laiks, sāk pieaugt aizdevumu procentu likmes. Nesen par nodomu paaugstināt likmes paziņojusi arī ASV Federālo rezervju sistēma, viņš atgādina.

No tā izriet sestais iemesls – tām valstīm, kurām ir budžeta deficīti (Brazīlijai, Indijai, DĀR, Turcijai), tos nākas finansēt ar daudz riskantākiem paņēmieniem. “Tām vairāk jāpaļaujas uz īstermiņa, nevis ilgtermiņa aizdevumiem, jāaizņemas nauda ārzemju valūtās, jāizmanto svārstīgās naudas plūsmas starp dažādu valstu bankām,” skaidro ekonomists. N. Rubini atgādina, ka šo valstu valdībām arī jādomā par politisko stabilitāti un inflācijas ierobežošanu, tām nākas iegrožot finanšu tirgu ar monetārās politikas paņēmieniem, bet tas nekādi neveicina straujāku izaugsmi.

Vēršot uzmanību uz to, ka izaugsmes palēnināšanās saistīta ne tikai ar cikliskiem, bet arī strukturāliem faktoriem, N. Rubini secina, ka īstermiņā to ietekmi neizdosies novērst, tādēļ lielākajai daļai attīstības valstu nav pamata rēķināties ar strauju izaugsmi.

Pilna raksta versija šeit.

LASI VISUS ĀRZEMJU PRESES RAKSTUS

Novērtē:
Loading ... Loading ...

10 komentāri par “Rubini: seši iemesli, kādēļ attīstības valstu bums beidzas”

 1. philips face skin care massager youtube

 2. garcinia brasiliensis bougainvillea hcg hair loss regrowth top secret green coffee extract reviews acadian flag mangosteen fruit tree picture hoodia gordonii history alive the medieval world coffee interactions with medications chitosan opinie am plus guar gum 1kg pure powder mimosa lipozene net worth by age glucomannan powder trim healthy mama store

 3. I got it headphonestowards our mother concerning mothers evening, to she definitely loved it! Its truly cute headphonesand saying on the card which goes in the box is very emotional!! As well as the grade of the beads are awesome!

 4. Oder sollen wir deinen Schwanz beim Livecam Chat mal wieder richtig zum spritzen bringen?

 5. folgeseite says:

  Beim harten Analfick bringt Siffredi die beiden Schlampen besonders auf Hochtouren.

 6. I bought it of our mom not really anticipating much as that it had been quite affordable. When I obtained things I became thrilled! It is beautiful & doesn’t see inexpensive whatsoever! The mom liked this!

 7. hier gehen says:

  Bin 64 Jahre und Sternzeichen Krebs.

 8. Oh, and if you’re looking for other masturbation sleeves for small genitals, check out Tenga Eggs – compact, inexpensive, textured, and very malleable! (2 1/4″ x 1 1/4″)

Izsaki viedokli