|

Mazais bizness – nav jābaidās sākt!

Foto no personīgā arhīva

Kā viens no risinājumiem arvien pieaugošā bezdarba apstākļos tiek piedāvāta iespēja pašam veidot savu biznesu, t.i., kļūt par mikro jeb mazo uzņēmēju. Tiesa, daudziem bez darba palikušajiem, tas šķiet kaut kas neiespējams un pārlieku sarežģīts. Uzņēmēja Aiva Vīksna savukārt uzskata, ka sākt uzņēmējdarbību tagad ir daudz vienkāršāk nekā pirms gadiem 20, jo vide uzņēmējam kļuvusi daudz draudzīgāka, un, ja cilvēks patiesi kaut ko vēlas darīt un tic saviem spēkiem, tad nekas nav neiespējams.

Aiva Vīksna, kas ir gan izdevniecības „Lietišķās Informācijas dienests” izpilddirektore, gan biedrības „Līdere” valdes priekšsēdētāja, ikdienā satiekas ar daudziem uzņēmīgiem ļaudīm, kas tikko sākuši vai tikai vēlas sākt veidot savu biznesu. Iespējams, ka kādam no jums tieši Aivas ieteikumi būs ļoti noderīgi.

 1. Sabiedrībā valda stereotips, ka sākt savu uzņēmējdarbību Latvijā nav īpašas jēgas, jo „viss jau ir pilns” un brīvas nišas biznesam vairs nav. Patiesībā, biznesa iespējas pie mums ir bezgalīgas. Vajag tikai sevi kārtīgi „izpētīt” – ko es protu, kas man patīk, ko es varētu jaunu iemācīties, kāds būtu mans sirdsdarbs? Mēs protam tik daudz lielisku un noderīgu lietu kāpēc, lai ar šīm prasmēm mēs nevarētu sākt pelnīt? Dažāda veida rokdarbi, on-line katalogu veidošana, telemārketings, kas, starp citu, piemērots cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ekoloģisku produktu audzēšana, piemēram, garšaugi, drogas tējām … .
 2. Biznesa idejas neradīsies sēžot pie televizora vai vispār neizejot no mājas. Protams, interneta loma ir ļoti nozīmīga, taču jāseko līdzi arī norisēm sabiedrībā, ir „jāiet cilvēkos”, jāapmeklē pasākumi, jātiekas ar draugiem. Tieši tā iespējams ieraudzīt un uzzināt to, kas var pārvērsties vērtīgā uzņēmējdarbības idejā.
 3. Cilvēki bieži ir nepamatoti kritiski pret sevi – „nu ko tad es”, „es taču neko nemāku, man nesanāks”, „esmu neveiksminieks” utt. Nevajag noniecināt sevi un savu pašapziņu. Arī tad, ja pirmajā reizē iecerētā ideja vēl neizdodas kā iecerēts, neatmetiet ar roku. Ir jāsapurinās un jāmēģina atkal.
 4. Mazais bizness būs tas, kas palīdzēs tautsaimniecības atveseļošanai. Savukārt mazā biznesa pamats ir ģimene – veidojiet ģimenes uzņēmumus! Tas ir pavisam savādāk – strādāt kopā ar saviem mīļajiem un saprast, ka mēs darām kopā, mums ir viens mērķis – celt savas ģimenes labklājību. Rietumeiropā ģimenes uzņēmumi ir viens no valsts ekonomikas stūrakmeņiem – mazas kafejnīciņas, restorāni, nelielas zemnieku sētas, mājīgi dažādu preču veikaliņi … . Kāpēc to nevarētu attīstīt arī pie mums?
 5. Meklējiet padomdevējus! Nevajag kautrēties lūgt palīdzību uzņēmējiem ar lielāku pieredzi. Vispirms varat aptaujāt savus radus, draugus un paziņas – to vidū noteikti būs kāds, kas varētu dalīties pieredzē. Apmeklējiet uzņēmējus atbalstošās institūcijas, piesakieties uz konsultācijām. Latvijā darbojas vairākas jauno uzņēmēju atbalstu programmas, divreiz gadā iespējams pieteikties Mentoringa programmai, pastāv arī citas iespējas. Ņemiet vērā – neviens cits, izņemot jūs pašu, nezina, ka jums ir laba biznesa ideja un ka jūs to vēlaties īstenot. Viss ir tikai paša rokās!
 6. Daudzi potenciālie uzņēmēji baidās no tā, ka nepieciešams izveidot biznesa plānu, jo valda priekšstats, ka tas ir sarežģīts dokuments. Biznesa plānam ir jābūt, tas tiesa, taču mazas uzņēmējdarbības sākšanai biznesa plāns var būt pavisam vienkāršs un nebūt pārdesmit lapu biezumā. Galvenais – ir jārēķina izmaksas un nedrīkst aizmirst par sevi – arī sava alga biznesa plānā ir jāparedz, jo biznesu mēs veidojam tādēļ, lai pelnītu sev iztiku nevis strādātu brīvprātīgi. Ja bizness kļūst par labdarību, tad tam nav jēgas un ir jāmeklē kaut kas cits.
 7. Aizmirstiet pār ātru un vieglu peļņu! Bizness ir smags darbs un pirmie trīs gadu uzņēmējdarbībā ir visgrūtākie. Ir jārosās ātrāk par skudrām, lai jūsu uzņēmums kļūtu dzīvotspējīgs, stabils, ar nepārtraukti augošu klientu loku. Ir jāizzina klientu vajadzības un jāņem vērā viņu vēlmes.
 8. Konkurence ir tā, kas veicina attīstību. Mēs pārlieku baidāmies no konkurentiem, baidāmies, ka mūsu ideju kāds var „nozagt”. Jā, var izveidot kaut ko līdzīgu, bet to sajūtu, ar kādu tu esi radījis savu uzņēmumu, kā tu apkalpo savus klientus un kādas patīkamas emocijas tu tiem sagādā, atdarināt nav iespējams.
 9. Maza biznesa uzsākšanai nav vajadzīga liela nauda. Nevajag uzreiz ieķīlāt savu vienīgo mājokli, lai saņemtu aizdevumu. Starta kapitālam nepieciešamo var „savākt” arī ar radu vai draugu palīdzību – dažkārt pietiek ar pavisam nelielu summu.
 10. Atcerieties – jūsu uzņēmuma liktenis ir jūsu pašu rokās, bizness ir saprāta risks. Veidojiet un plānojiet, atrodiet to īpašo „rozīnīti”, kas jūsu uzņēmumu atšķirs no citiem, un jums izdosies!

LASI VISUS BIZNESA ABC RAKSTUS

Novērtē:
Loading ... Loading ...

20 komentāri par “Mazais bizness – nav jābaidās sākt!”

 1. mja says:

  Nav jau problema idejaas, naudaa… Problema ir tajaa pashaa VIDaa, kursh chakaree kaa vien maak mazos, bet lielos liek mieraa- no tiem var pa ragaiem dabuut, bet mazajamjau nav juristu armijas…

 2. Aparts says:

  Tāds reāls Aivas lidojums pa makoņiem.Situācija Latvijā ir tāda,ka galu beigās produkts iznāk dārgs…

 3. Matīss says:

  Īpaši vajadzēja akcentēt 7, 8 un 9 punktu. Tāpēc jau LV daudzas lietas ir ellīgi dārgas, jo daudziem vajag mil’jonu jau gada laikā. Uzcenojums tiek uzlikts pat vairākas reizes. Jā, dažreiz uzcenojums ir neliels, bet ir izveidotas nevajadzīgas izmaksu pozīcijas, kas rezultējas augstā cenā. Ai, par šo varētu daudz raxtīt – ne jau teoriju, bet no pieredzes piedzīvoto.

  Kad beigs kā ieganstu uzņēmējdarbības neuzsākšanai minēt VID un citas kontrolējošās institūcijas?Vismaz par pēdējiem 5 gadiem varu teikt -nekas īpašs VID darbībā nav mainījies. Es pat teiktu, ir uzlabojusies. Resumē – tas vienkārši dotais apstāklis, ka kontrolējošās iestādes ir baismīgas, bet tāpēc neko nedarīt?

 4. Kristīne says:

  Par Labo konkurenci.. Latvijā nereti nav labas konkurences, jo aptuveni pētījumi liecina, ka 40% maksā algu aploksnēs.. tad vēl ieved no Ķīnas, u.c. , arī it kā EU ražotus produktus, par tādām cenām, par kādām mēs nevaram pat izejmateriālu iegādāties…
  Izejvielām nelielos daudzumos – gandrīz vienmēr ir augstas izmaksas, kas, protams, sadārdzina galaproduktu cenu un to iespaido nodokļu nedraudzīgums un VID neiecietība pret mazajiem..
  Valsts politika, saistīto uzņēmumu tiekšanās pēc lieliem peļņas procentiem nav sekmējusi mazo uzņēmumu-ģimenes uzņēmumu attīstību Latvijā, manuprāt.

 5. reina says:

  Sāksim ar to, ka šīs valsts iedzīvotājiem nav pirktspējas. Visiem ir samazinātas algas un cilvēki iegādājas tikai pašu nepieciešamāko, neizmanto nekādus papildus pakalpojumus, ja var iztikt. Kāds mazais bizness, smieklīgi

 6. Sanita says:

  Man ir biznesa ideja, kuru jau īstenoju – taču Vīksnas kundze varētu ieteikt mentoru. Padomdevējs un virzītājs ir ļoti nepieciešams. Cerams, ka kundze lasa komentārus par savu rakstu un uzrakstīs atbildi arī man.

 7. Dace says:

  Varat meklēt palīdzību jauno uzņēmēju atbalsta biedrībā “Tīne” – tur pulcējas māmiņas-uzņēmējas. Nav gluži mentoringa programma, bet varbūt noder :)

 8. DEPUTATS says:

  Īstenībā labs raksts…,vajag sākt un pamazām izdosies, bet ātras peļņas tīkotāji, kuri ar savām neadekvāti augstām cenām par preci, pakalpojumiem ir ekonomiku pārkarsējuši, var doties citur laimi meklēt, un tāpēc esam tur kur esam! Krīzes laiks sakārtos ekonomiku pa plauktiem- būs citas vērtības, cits skatījums uz ekonomiskiem procesiem.

 9. zuzANNA says:

  Rakstījis cilvēks, atrauts no reālās dzīves. Patiesība ir daudz skarbāka.

 10. Paukštello says:

  Deputāt, tu atkal ne pa tēmu, nolaidies uz zemes, kamēr neesi notriekts ar zeme gaiss raķeti.
  Pirmkārt. Likumizdomātāji tur saemā, lūdzu ierobežot ātras peļņas tīkotājus , spekulantus,aplikt ar papildus nodokļu slogu, kā visur tā saucamajā civilizētajā pasaulē.
  Otrkārt. pilsoņi, uzņēmēji balansē uz atļautā,neatļautā robežas, kā visur pasaulē, bet Latvijā vispār likumi rakstīti IDIOTIEM .
  Piem. Nacionālajā attīstības plānā skaisti deklarēts, atbalstīt ģimenes, jo tā ir sabiedrības šūniņa. Ar ko? Ar nesaprotamām un netaisnām mājokļa nodevām?
  Tai pat laikā kur ir 0 deklarācija, kur nodoklis no dividekdēm, kur nodoklis no luxus kustamās un nekustamās mantas? Da te aptrūktos vietas aprastīt visas ačgārnības.
  Sakārto spēles laukumu un tad runā par ekanomiskajām likumsakarībām!!!

 11. miljons says:

  Zel bet seit Latvija cilvekus atbaida ideja veidot savu uznemumu ir tas pats VID valsts iestade kurai vajadzetu palidzet pamacit bet ne viss ir otradi ja sie onkuli vai tantites uzrodas tad ar tadu sejas izteiksmi nu nu ta kaut ko jau mes te atradisim kur piecakareties. Galvenais ir uznemums iemeslu kur uzlikt sodu atradisim. Diemzel ta ir taisniba lai ka tai iestadei nepatik ko saku. Ja vid mainisies un valdiba beidzot naks pretim ar realiem darbiem ne tikai solijumiem tad bizness sakartosies. Ja un protams ja pasvaldibas nebremzes uznemejus diemzel bet iespejams ir tadas pasvaldibas.

 12. Dolars says:

  Manuprāt lielākā daļa cilvēku šobrīd nomaksā rēķinus, pērk lētu pārtiku un tas ari gandrīz viss ko var atļauties.Protams ir ari izņēmumi bet cik procentu no visiem? Varbūt jātirgo reņģes ?

 13. zxc says:

  Vienu brīdi klārē, ka bagātie ir tikai pāris %. Otrā brīdī atkal sauc, ka tik daudz luksusauto un villu rēķinot uz iedzīvotāju skaitu neesot nekur pasaulē. Kā tiem “īdētājiem” sanāk to savu viedokli pavilkt te uz vienu te uz otru pusi, kā izdevīgāk. Lai kā ari nebūtu, slikti esot tā ka tā.
  Marš stradāt un būs ne tikai lētai pārtikai un rēķiniem. Pietiek tukšus komentārus spamot pilnus portālus.

 14. Matiss says:

  Ka var atvert savu biznesu arvalstis?

 15. Lauris says:

  Patika. Labs raksts sakuma iedvesmai.

 16. kaspars says:

  man ira jautajums es gribetu ar sakt sav mazo biznesu atvert apgerbju veikalu ka but pareizak ar ko man sakt, ka es varu atvert savu majas lapu, ka sastadiit biznesa planu,.

 17. Maris says:

  Ka jau te teica doma jau vienmer pastav uzsakt kadu biznesu bet lielaka problema slepjas nauda…Lai dabutu naudu ir jastrada bet tad jauka diena tevi atlaiz un tu paliec viens ar paradiem un saproti ka ” lielie miljoni” ir tikai sapnis. Gribas dazreiz ka saka cilpu mest kakla del tadas valsts.

 18. Janis says:

  Nja raksts ir iedvesmojos un labs. Tacu komentari gan tadi pesimistiski!
  jautajums: KO TU ESI IZDARIJIS SODIEN LAI ISTENOTU SAVU IDEJU VAI BIZNESU DA JEBKO????????????

  padoma draugs :) un te rodas arii atbilde. jo mes biezi spriezam un nedaram. a tu dienu no dienas iesi uz savu merki ar darbiem un redzesi ka nekads VID tev netrauces!
  Latvija neslinkojiet!:)

 19. Janka says:

  Lasu un nevaru saprat ,vai tiešām jau salietojušies tik tālu un nodzērušies ,ka parādījies neveselīgs optimisms dzērāju murgos .Vājprāts kas notiek ??? Valsts grimst kā Titāniks piesmieta un izzagta ,bet vēl mudina veikt saimniecisko darbību ,uzsākt biznesu galīgi aptrakuši ….( izskatās smadzenes ne tikai nodzertas ,bet arī nonarkotas dzīvo nereālā pasaulē un neorientējas telpā ) VID ir nenormāla reketu kompānija kas apzags uzņēmumu vēl nesākoties darbībai :) Jebkurš paziņojums sākas ar draudiem vai pantu pēc kodeksa nenormāla valsts kur sevi cienošs cilvēks neuzsāks biznesu ,ja nav valsts pasūtījuma un nodokļu atlaides kā valsts vīriem !!! Būs kārtējās krīzes valsts nepalīdzēs un tiesu izpildītāji būs pirmie kas apzags un pasludinās par ekonomiski neaktīvu deģenerātu (nav svariiga izgliitiiba kaut 3 augstākās nelīdzēs ) Valsts izzog pensiju fondus un liek pensionāriem maksāt nodokli no pesijas !!!! Tādai valstij ir tikai bankrots un uzņēmējam tikai melnie maisi ar drēbēm un uz Īriju par vergu 1200 mēnesi iztikas minimums uz priekšu upuri ….:) Reāla Latvijas nākotne nelolojiet cerības un neuzķeraties uz infantīlo solījumiem !!!!

 20. Mr Weman Devlin says:

  Vai jums ir nepieciešams kredīts, mēs dodam no aizdevumu ar zemu procentu likmi 2%, mēs dodam no aizdevuma no vismaz 10,000.00 eiro līdz ne vairāk kā 100 miljonus eiro. Ja ir interese, sazinieties ar mums pa e-pastu: wemandevlin@gmail.com lai iegūtu vairāk informācijas

Izsaki viedokli