|

„Libra Group” – gigantisks, bet uz ģimenes biznesa modeli balstīts koncerns

Kad pirms 20 gadiem jaunais grieķu biznesmenis George Logotetis no tēva pārņēma ģimenes uzņēmuma vadību, Lomar Shipping bija neliela kuģniecības kompānija, kurai piederēja tikai trīs kuģi. Pašlaik uz šī uzņēmuma bāzes izveidots starptautisks koncerns Libra Group, kas darbojas visdažādākajās nozarēs, sākot ar lidmašīnu līzingu un beidzot ar nekustamā īpašuma attīstīšanu, un apvieno 30 kompānijas 26 pasaules valstīs. Sarunā ar BBC G. Logotetis uzsver, ka panākumus guvis, pateicoties tam, ka allaž centies izmantot savas iespējas, bet biznesā balstījies uz grieķiem raksturīgo ģimenes kompāniju modeli.

1993. gadā, kad G. Logotetis kļuva par Lomar Shipping vadītāju, viņš bija tikai 20 gadu vecs – ar divu gadu pieredzi darbā kompānijā, taču tikai ar vidējo izglītību. Sarunā ar BBC viņš stāsta, ka zināmas ambīcijas, protams, bijušas, taču ne tik grandiozas. “Mans mērķis bija izveidot cienījamu, labi pārvaldītu kuģniecību, saglabāt un uzlabot šo biznesu, lai varētu to nodot nākamajai paaudzei,” skaidro uzņēmējs. Tā kā viņš ir vecākais no četriem brāļiem, tieši Georgu tēvs saskaņā ar grieķu uzņēmējdarbības tradīcijām jau no bērnības gatavojis savas 1976. gadā Londonā dibinātās kompānijas pārņemšanai. Vasaras kopš pusaudža vecuma G. Logotetis parasti pavadījis ārzemēs, bijis praksē kādā kuģniecībā, bet ziemās tēvs allaž ar viņu mājās pārrunājis darba jautājumus.

Līdz 2003. gadam, pateicoties brāļu un citu ģimenes locekļu palīdzībai, Lomar Shipping jau bija izaugusi par diezgan lielu kuģniecību, kuras pārziņā bija vairāk nekā 70 kuģu. Un tieši šajā laikā – brīdī, kad pieprasījums pēc kuģu pārvadājumiem bija pieaudzis (galvenokārt pateicoties Ķīnas ekonomiskajai izaugsmei un globālās tirdzniecības uzplaukumam), G. Logotetis izlēma diversificēt biznesu. Lomar Shipping par maksimāli augstākajām cenām izpārdeva lielāko daļu savu kuģu, bet iegūto naudu izmantoja aviācijas līzinga kompānijas izveidē – jau ar jauno zīmolu Libra Group.

G. Logotetis stāsta, ka ideja par jaunu biznesa nozaru apgūšanu viņam ienākusi prātā kārtējā trīs mēnešus ilgajā atvaļinājuma laikā Ņujorkā. “Tā ir manis paša izdomāta teorija. Kad es 18 gadu vecumā uzsāku darbu, tad nolēmu, ka piecus gadus strādāšu bez brīvdienām, bet pēc tam došos ilgstošākā atvaļinājumā, lai pārdomātu paveikto un izlemtu, ko darīt nākotnē,” skaidro uzņēmējs. Reiz viņš trīs mēnešus apceļojis Āziju, citreiz tikpat ilgi nodzīvojis Ņujorkā, taču pats svarīgākais esot pilnībā norobežoties no darba, neatbildēt uz tālruņa zvaniem, nelasīt e-pastus, kas saistīti ar biznesu. “Lai dzimtu jaunas idejas, tām nepieciešama telpa,” norāda G. Logotetis, skaidrojot, ka nepārtraukta informācijas uzņemšana un apstrāde prasa pārāk daudz laika un pūļu, neļaujot apdomāt ko jaunu.

Kopš 2003. gada Libra Group teju ik gadus sākusi jaunu nozaru apgūšanu, vienlaikus nepametot novārtā iepriekšējās. Lidmašīnu līzingam sekoja ieguldījumi nekustamajā īpašumā, nākamais loģiskais solis bija kūrortu attīstīšana, koncerns darbojas arī enerģētikas un celtniecības nozarēs. G. Logotetis stāsta, ka arī jauno nozaru apgūšana notikusi saskaņā ar grieķu ģimenes uzņēmumu tradīcijām. Sākotnēji izdomāts, kādā nozarē uzņēmums būtu gatavs darboties, izlemts, kurās valstīs jāatver tā pārstāvniecības, bet pēc tam pārstāvniecību vadīt nosūtīts uzticams cilvēks – kāds no ģimenes locekļiem, labiem draugiem vai sevi pierādījušiem kompānijas darbiniekiem. Iepriekšējā pieredze konkrētajā nozarē ne tuvu nav obligāta – piemēram, Libra Group nekustamā īpašumu nodaļas vadītājs ASV ir bijušais kuģa kapteinis.

Reizēm, protams, gadījies, ka cilvēki, kuri nosūtīti kāda konkrēta uzdevuma veikšanai, nav tikuši ar to galā, taču G. Logotetis uzsver, ka viņam daudz svarīgāk ir, lai kompānijas pārstāvji būtu pietiekami motivēti, lojāli un ticētu uzņēmuma idejām. “Atskatoties uz paveikto, daudz vairāk lepojamies ar to, kādā veidā ir tapusi kompānija, nevis ar to, par ko tā kļuvusi. Mēs to esam būvējuši uz tradicionālo grieķu ģimenes vērtību pamata,” uzsver uzņēmējs, piebilstot, ka Libra Group beidzamajos gados veikusi investīcijas arī Grieķijā, un viņš ir pārliecināts, ka ekonomiskā situācija dzimtenē uzlabojas.

Pilna raksta versija šeit.

Kompānijas mājaslapa:
http://www.libra.com/

LASI VISUS ĀRZEMJU PRESES RAKSTUS

Novērtē:
Loading ... Loading ...

2 komentāri par “„Libra Group” – gigantisks, bet uz ģimenes biznesa modeli balstīts koncerns”

  1. vivus says:

    Baigie malači, šādi izsisties ir jāmāk.

  2. bigbank says:

    Ģimenē ir spēks, jāmāk tikai to izmantot, nevis baidīties.

Izsaki viedokli