|

Ja ir darbs, nav jāčīkst par tā trūkumu

Uzņēmums Lampu Dizaina darbnīca darbojas jau vairāk nekā 15 gadus. Šajā laikā tirgū ienākuši jauni dizaineri, kas startē ar jauniem, vēl nebijušiem risinājumiem. Konkurence pieaug, taču tas tikai motivē pilnveidoties vēl vairāk, uzskata Lampu Dizaina darbnīcas dibinātāji, dizaineri Ērika Māldere un Aigars Lenkēvičs.

Uzņēmums Lampu Dizaina darbnīca bija viens no pirmajiem pēc slavenā, nu jau viņsaulē aizgājušā mākslinieka Alda Karkovska, kas savulaik aizsāka papīra gaismas ķermeņu izgatavošanu Latvijā. Tie top no autortehnikā apstrādāta šķiedru materiāla – papīra. Papildus tiek izmantots metāls, audums, stikls, porcelāns, kristāls, koks u.c. Top arī filcētas vilnas lampas, darināti stila abažūri no dažādiem audumiem, pieskaņojot tos aizkariem, pārvalkiem u.tml. Notiek arī eksports uz ārvalstīm. Darbnīcas mērķauditorijas ir divas: privātmāju, dzīvokļu īpašnieki un sabiedrisko interjeru apsaimniekotāji, kafejnīcas, veikali, restorāni, viesnīcas un viesu mājas.

Uz Nekrīze.lv jautājumiem atbild Ērika Māldere.

Kas ir Jūsu stiprie punkti un priekšrocības, kas ļauj sekmīgi konkurēt interjera priekšmetu tirgū?

Tā ir mūsu pieredze, pacietība un prasme, kas izveidojušās ilgākā laikā un balstītas uz labu izglītību, praktisku darbu, saskarsmi ar pasūtītāju un atbilstošu situāciju. Mūsu priekšrocība ir iespēja aizpildīt tukšo nišu – izgatavojam unikāla dizaina lampas katram pasūtītājam konkrētā situācijā ar individuālu pieeju.

Kā Jūs raksturotu šodienas jauno dizaineru paaudzi, kas ienāk Jūsu pārstāvētajā nišā?

Lampu izgatavošana prasa labas iemaņas, perfektu prasmi, praktisku izpratni par lietojamību un pacietību – to nevar kurš katrs. Īpaši jaunā paaudze pašlaik spīd ar domas lidojumu, kas bieži radies plašās pasaules ietekmē un ko grūti realizēt atkārtoti un vēl grūtāk pielietot.

Kādi mārketinga ieroči ir Jūsu rīcībā atpazīstamības veidošanai?

Labākā reklāma ir labs darbs. Ar reklāmu daudz neaizraujamies, jo darba ir daudz. Esam Dizaineru savienības biedri un ik pa laikam piedalāmies izstādēs Rīgā, īpaši Vecrīgā, novadu muzejos. Piedalījāmies izstādē Frankfurtē Messe Ambiente. Šādas izstādes uzskatu par labu iespēju, taču tam nepieciešams laiks un nauda. Izmantojam interneta vidi, mums ir mājas lapa www.lampas.lv. Darbus var redzēt Spice home salonā Nakts mēbeles un lampu veikalā 4room. Laba sadarbība izveidojusies ar TV seriālu Ugunsgrēks. Kādreiz atļāvos piezvanīt uz TV un piedāvāt lampas, ja jau reiz viss nodedzis. Iepazināmies, izveidojās jauka sadarbība. Daudzi Latvijā mūs atpazīst pēc sarkanās rozes – gaismas dekora MILAVILA un atrod mūs, pateicoties seriāla titriem.

Ko Jūs ieteiktu no savas pieredzes tiem, kas vēlas uzsākt savas produkcijas eksportu?

Vispirms aizpildīt vietējo tirgu ar savu produkciju un nenoniecināt to. Nostiprināties, veidot naudas uzkrājumu un tad eksperimentēt ar jauniem tirgiem. Būt pašapzinīgiem, bet nepārvērtēt savas spējas un nebūt vieglprātīgiem, ņemot kredītus. Ticēt savai idejai un tam, ka jūsu konkrēto situāciju vislabāk pārzināt paši. Veidot pozitīvu darba vidi un uzticamu komandu. Mācīties valodas un meklēt tiešos biznesa kontaktus bez starpniekiem. Starptautiskās izstādes vispirms apmeklēt apmeklētāju statusā un tikai tad izlemt par piedalīšanos tajās.

Līdz šim sarežģītākā problēma un tās atrisinājums.

Sarežģītākās problēmas mums parasti radušās, sadarbojoties ar Maskavu. Ņemot vērā, ka parasti lielie darbi tiek transportēti pusgatavi, tie jāved un jāmontē mums pašiem uz vietas. Sabiedrisku objektu interjeros parasti jāstrādā naktīs.

Viens piemērs. Saltā ziemas laikā vilciena kupejā vedām pāri robežai lampu pakas. Lai atvieglotu pārvešanu, dizains vienmēr ir jāpielāgo kupejas izmēriem, jo vilciens ir labvēlīgākais transportēšanas veids. Nokļūstot Maskavā, izrādījās, ka esam ieradušies stipri par ātru (to neviens nepateica), objektā vēl tikai lauž sienas. Ko darīt? Jāatrod izeja pašiem! Pati esmu dzimusi Maskavā, un man aizvien ir draudzīgas attiecības ar bijušo kaimiņu ģimeni – zvanīju un lūdzu palīdzību. Lampas nostāvēja maskaviešu garāžā līdz pat pavasarim. Mums nācās uzticēties, jo braukāt ar šo kravu šurpu turpu nudien negribējām.

Arī naudas jautājumi Maskavā mēdz kārtoties ekstrēmi. Reiz pēc padarīta darba mums pateica, ka naudas nav. Atsūtīšot. Atbraucām mājās, gaidām, naudas nav. Zvanām, prasām. Atbilde: „Nevaram pārskaitīt, jo Maskavā nav elektrības, bankas nestrādā.” Domājām, nu gan mūs par muļķiem uzskata. Vakarā ziņās raida: Maskavā patiešām elektrības problēmas. Naudu sagaidījām.

Panākums, kas sniedzis vislielāko gandarījumu.

Vienotas koncepcijas gaismas ķermeņi kādam dzīvoklim pašā jūras krastā. Kāpēc? Tāpēc, ka pasūtītājs un arhitekts pilnībā uzticējās Aigaram. Kad darbs bija pabeigts, klients, kam iepriekš tas likās par dārgu, pirmoreiz visu ieraudzīja un mainīja viedokli.

Ko no Jūsu piedāvājuma klienti mēdz izvēlēties visbiežāk?

Pēc padomju laiku lustrām pasūtītāji labprāt izvēlas vienkāršas plakanas formas – kvadrātus un apļus. Tās der telpām ar zemiem griestiem un labi iekļaujas mūsdienu askētiskos interjeros. Pieprasītas ir lampas virs ēdamistabas galdiem, kas nerada sēdētājam spuldzes žilbinājumu. Guļamistabās jaunās ģimenes izvēlas romantiskas noskaņas apgaismojumu, lampu komplektus – pie griestiem un sienas lampas gultu galvgaļos.

Kādas ir šīs vasaras lampu „modes” tendences?

Dabiskums, tīrība un gaišums. Tāpēc daudzus interjerus lieliski rotās gaismekļi ar kinētisku efektu un kristālu mirdzumu.

Svarīgākās atziņas, kas gūtas, darbojoties savā uzņēmējdarbībā.

• Ir patīkami pašam būt saimniekam un lēmējam. Mēs darām to, kas mums patīk, un ar saviem darbiem iepriecinām cilvēkus. Darbu radām paši, tāpēc nav pamata čīkstēšanai, ka Latvijā nav ko darīt! Neviens nevar pēkšņi atlaist!
• Nevajag būvēt gaisa pilis un atdarināt citus. Labāk būt pašam par sevi, iet savu ceļu un nepaļauties uz nejaušiem gadījumiem vai brīnumiem.
• Ir jādara tas, ko pats spēj darīt vislabāk, kas sanāk un kas patīk. Man kāds gudrs cilvēks reiz teica: „Ja Dieviņš tev devis spējas, tad tev jāsaka tam paldies! Bet kā? Vienkārši – godprātīgi to darot!”

LASI VISUS POZITĪVOS STĀSTUS

Novērtē:
Loading ... Loading ...

Izsaki viedokli