|

Izstrādā iekārtu siltuma atgūšanai no kanalizācijas ūdeņiem

Atjaunojamo energoresursu izmantošana ir viena no Latvijas tautsaimniecības prioritātēm. Līdzās jau zināmajiem saules kolektoriem un vēja ģeneratoriem parādās arvien jaunas tehnoloģijas. Arī SIA 2K ENERGY projektu vadītājs Jānis Kudums piedāvā līdz šim nebijušu tehnoloģiju – iespēju atgūt siltumenerģiju no kanalizācijas notekūdeņiem.

Ideja šim projektam Jānim radās pirms vairākiem gadiem, strādājot uzņēmumā Mītavas inženieru birojs par inženierkomunikāciju projektētāju. „Centāmies pasūtītājam piedāvāt energotaupīgus risinājumus. Sākoties krīzei, pasūtītājiem šīs tehnoloģijas kļuva neinteresantas, jo bija nepieciešami lielāki ieguldījumi. Kļuva mazāk darba, un bija laiks padomāt par citām nodarbēm. Rezultātā dzima ideja atgūt siltumenerģiju no kanalizācijas notekūdeņiem. Ikdienā mēs sasildām ūdeni, izmantojam to un ielaižam kanalizācijas sistēmā, neatgūstot atpakaļ siltumu,” stāsta Jānis.

Veicot provizoriskus aprēķinus, Jānis secināja, ka iegūtais enerģijas daudzums ir ļoti liels un ir vērts sākt domāt par attiecīgas iekārtas izveidi. Turklāt tirgū šādas tehnoloģijas netika piedāvātas, tātad bija iespēja būt pirmajam.

Pēc idejas sekoja tirgus izpēte un biznesa plāns. Projekta īstenošanai izdevās atrast investoru – biznesa parku ABAVA. Kad kopīgi ar investoriem tika veikti pirmie soļi prototipu izveidē, radās iespēja šī prototipa attīstīšanai piesaistīt KPFI (Klimata pārmaiņu finanšu instruments) atbalstu. Ar šī finansējuma palīdzību tika izveidoti divi prototipi, no kuriem tālāk tiek attīstīts viens. Savukārt pats uzņēmums 2K ENERGY dibināts 2009. gada septembrī.

Iekārtas darbības pamatā ir siltumsūkņa jeb ledusskapja darbības princips. 2K ENERGY izstrādāto iekārtu novieto pagrabā (tuvumā pie mājas vai ražotnes siltumpunkta) un atgūst siltumu no kanalizācijas ūdeņiem. Ja šādas iekārtas nav, tad notekūdeņos esošais siltums tiek izvadīts no ēkas ārā un, nonākot kopējā kanalizācijas sistēmā, tiek atdots zemei. Savukārt kanalizācijas ūdeņi caur 2K ENERGY iekārtu tiek atdzesēti ne vairāk kā līdz 5°C. Pēc tam atdzesētie kanalizācijas ūdeņi tiek palaisti kopējā kanalizācijas sistēmā, savukārt atgūtais siltums tiek atdots atpakaļ mājai vai ražotnei.

Jānis uzsver, ka iekārtas galvenās priekšrocības ir salīdzinoši lētā, bet ļoti efektīvā tehnoloģija, kas izmanto pašlaik neizmantotu resursu. „Uzstādot iekārtu, ir iespējams būtiski samazināt kopējo siltumenerģijas patēriņu, piemēram, daudzdzīvokļu mājās aptuveni par trešdaļu. Uzstādot iekārtu, ir iespēja maksāt par siltumu tikai 11 mēnešus gadā, 12. mēnesi daudzdzīvokļu mājās nodrošinās iekārtas atgūtais siltums,” skaidro inženieris. Pagaidām 2K ENERGY ir vienīgais uzņēmums, kas piedāvā šāda veida iekārtu.

Visa iekārtas komplektācija notiek Latvijā, un tā ir standartizēta atkarībā no ūdens patēriņa katrā mājā vai ražošanas procesā. Mainīgais lielums objektiem ir akumulācijas tvertnes, kas tiek pielāgotas katra objekta intensitātei. Galvenā mērķauditorija ir daudzdzīvokļu ēkas vai ražotnes, kam ūdens patēriņš ir vismaz 3000 kubikmetru gadā. Jānis neslēpj, ka, ņemot vērā, ka tehnoloģija jauna, cilvēki ir piesardzīgi tās izvēlē.

Viņš uzsver, ka daudzdzīvokļu mājās iekārtu piedāvā uzstādīt, neprasot naudu no ēkas iedzīvotājiem: „Lūgums tikai atvēlēt aptuveni 20 kvadrātmetru telpas pagraba stāvā un apņemties iepirkt iekārtas atgūto siltumu par 10 procentiem lētāk, nekā iedzīvotāji to iepērk no centralizētā siltuma piegādātāja. Jāuzsver, ka papildus reālai siltuma maksas ekonomijai mēs sakārtojam arī mājas kanalizācijas tīklu pagraba stāvā.”

Savu izstrādāto tehnoloģiju 2K ENERGY demonstrējuši nozares izstādē Ķīpsalā, izveidota mājas lapa www.2kenergy.lv, bijušas vairākas publikācijas presē, arī reģionālajos izdevumos. Plašāka reklamēšanās gan netiek veikta.

Uzņēmējs saka paldies Jelgavas biznesa inkubatoram, kura paspārnē darbojas.

Jānis cer, ka jau drīzumā izdosies uzstādīt vismaz pa pāris iekārtām katrā Latvijas pilsētā, un tad varētu mēģināt raudzīties tuvējo kaimiņvalstu un Skandināvijas tirgus virzienā.

Galvenās atziņas, kas gūtas, darbojoties savā biznesā:

• Drosmīgajiem pieder pasaule, un bez riska iegūt nevar neko.

• Jāsaprot, ka vienam pašam visu izdarīt ir grūti, tāpēc labi, ja ir komanda, kam var uzticēties.

LASI VISUS POZITĪVOS STĀSTUS

Novērtē:
Loading ... Loading ...

1 komentārs par “Izstrādā iekārtu siltuma atgūšanai no kanalizācijas ūdeņiem”

  1. Santehniķis says:

    Ūdens apgāde un kanalizācija.

Izsaki viedokli