|

Investoru grupas piesaistīšana – par un pret

Jaunu uzņēmumu īpašniekiem, kuri meklē investorus, bieži vien ir jāizlemj, vai viņi piesaistīs tikai vienu investoru, vai balstīs uzņēmuma attīstību uz investoru grupas palīdzību. Maskavas vadības skolas Skolkovo investoru kluba vadītājs Vitālijs Poļehins publikācijā žurnāla Forbes krievu izdevumā norāda, ka bieži vien investoru grupas piesaistīšana ir vienīgais iespējamais risinājums, un vērš uzmanību uz tā plusiem un mīnusiem.

“Ir daudz projektu, kuri gadiem ilgi meklē vai vienkārši gaida savu sapņu investoru. Ja jums ir tikai ideja vai prototips, ir acīmredzami, ka atrast vienu vienīgu investoru būs ļoti sarežģīti un projekta realizēšanai nepieciešamo summu daudz vienkāršāk savākt no vairākiem investoriem,” raksta V. Poļehins. Viņš norāda, ka šādam risinājumam ir acīmredzami plusi. Piemēram, ja projekta nākamajā attīstības stadijā rodas sarežģījumi, vairāku investoru esamība palielina iespēju, ka kāds no viņiem palīdzēs ar finansējumu. “Investors, kurš jau ir veicis savu ieguldījumu, atšķirībā no nepazīstama potenciālā investora pārzina situāciju kompānijā, viņš nebaidīsies no papildu ieguldījumiem, ja uzskatīs, ka projekts ir tā vērts,” uzsver V. Poļehins, piebilstot, ka, parādoties jauniem investoriem, arī vecie turpinās ieguldījumus, lai nesamazinātos viņu akciju daudzums. “Investoru grupas esamība arī mazina negatīvo efektu, ja kāds no viņiem nolemj pamest projektu. Tāpat ir jāatceras, ka investori projektā iegulda ne tikai savu naudu, bet arī pieredzi, zināšanas un sakarus, tādēļ darbojas pavisam vienkārša likumsakarība – jo vairāk viņu ir, jo labāk,” uzsver speciālists.

V. Poļehins skaidro, ka sākumā nepieciešams piesaistīt vadošo investoru – cilvēku, kurš gatavs ne tikai ieguldīt iesācējuzņēmumā naudu, bet arī dalīties biznesa pieredzē. “Šai lomai jums jācenšas piesaistīt cilvēku, kurš jau iepriekš ieguldījis naudu iesācējuzņēmumos un guvis panākumus,” ir pārliecināts eksperts. Ideālā gadījumā tieši vadošajam investoram vajadzētu vismaz daļēji uzņemties sarunas ar citiem investoriem – tas viņus pārliecinātu, ka iesācējuzņēmuma sākotnējā izpēte jau ir veikta, turklāt pieredzējušam cilvēkam būs arī vienkāršāk izvēlēties piemērotākos uzņēmējus, kurus piesaistīt projektam.

Speciālists uzsver, ka sarunu laikā iesācējuzņēmuma īpašnieks drīkst nosaukt to uzņēmēju vārdus, kuri jau piekrituši investēt projektā un neiebilst pret to, ka viņu līdzdalība tiek atklāta. “Investoru vidē bieži vien darbojas bara instinkts – viņi baidās palaist garām darījumu, kurā ieinteresēti citi,” raksta V. Poļehins. Viņš gan uzsver, ka nekādā gadījumā nedrīkst minēt to cilvēku vārdus, kuri tikai iepazinušies ar projektu, taču vēl nav devuši galīgo atbildi.

Tajā pašā laikā uzņēmējs nedrīkst aizmirst arī par investoru grupas piesaistīšanas negatīvajiem aspektiem. “Pirmais un pats lielākais mīnuss – jo vairāk dalībnieku, jo vairāk tiek sarežģīts darījumu noslēgšanas process,” viņš norāda. Lielāks investoru skaits nozīmē arī to, ka uz katru no viņiem gulstas mazāka daļa atbildības – reizēm tas var izrādīties slikti, jo investori mēdz ietekmēties viens no otra. “Ja iesācējuzņēmumam rodas kādas problēmas, tā dibinātājam īsti nav uz ko paļauties, jo neviens no investoriem nevēlas uzņemties risināt kopējās problēmas. Savukārt, ja uzņēmums veiksmīgi attīstās, pastāv risks, ka investori sāks cīnīties savā starpā, lai palielinātu savu akciju daļu projektā,” norāda V. Poļehins. Tādēļ viņš uzņēmējiem iesaka – iesācējuzņēmuma sākotnējā attīstības stadijā investoriem nevajadzētu piešķirt vietas direktoru padomē, pilnīgi pietiks ar konsultatīvas padomes izveidošanu.

Pilna raksta versija šeit.

LASI VISUS ĀRZEMJU PRESES RAKSTUS

Novērtē:
Loading ... Loading ...

3 komentāri par “Investoru grupas piesaistīšana – par un pret”

  1. Ondo says:

    PAR PAR PAR! Vienozīmīgi!

  2. Uzņēmēj vai ir vajadzīga nauda? Kredīts uzņēmumiem no Cityfinances ir lābāka iespēja kā uzsākt savu biznesa izrāvienu! Piesakies jau tūlīt cityfinances.lv/lv/kredita-pieteikums/

  3. Laura says:

    Bet kā citādāk attīstīties, ja nav naudas? Nekā, uzņēmuma vadība tāpat vienmēr jau būs liels risks, bet kas neriskēs, tas nevar dot darbu citiem. :)

Izsaki viedokli