|

„Imax” vadītājs Gelfonds – uzņēmējs no bērnu dienām

57 gadus vecajam kompānijas Imax līdzīpašniekam un izpilddirektoram Ričardam Gelfondam ir izdevies paveikt gandrīz neiespējamo – viņš ir panācis, ka Holivuda sāk izlaist produkciju, kas ir piemērota Imax (īpašs kino filmu formāts, kas ļauj kino lenti projicēt uz daudz lielāka ekrāna un nodrošina augstāku attēla kvalitāti) kinoteātriem, un to skaits dažādās pasaules valstīs beidzamo gadu laikā strauji pieaudzis. Sarunā ar BBC R. Gelfonds stāsta, ka ar uzņēmējdarbību sācis nodarboties jau no bērnu dienām, taču vienmēr sapratis izglītības nepieciešamību. Tas ļāvis viņam iemācīties lēmumus pieņemt pēc nopietnām pārdomām un uz nosprausto mērķi virzīties pakāpeniski – soli pa solim.

BBC atgādina, ka Imax R. Gelfonds un viņa biznesa partneris Breds Vehslers iegādājās vēl 1994. gadā un izvirzīja mērķi – panākt, lai šajos kinoteātros tiktu demonstrētas ne tikai populārzinātniskas filmas, bet arī komerciāli izdevīgākā Holivudas produkcija. Pašlaik var uzskatīt, ka šis mērķis ir sasniegts – 2008. gadā pasaulē bija tikai aptuveni 150 Imax kinoteātru, bet pašlaik to skaits pieaudzis līdz 697. Pērn kompānijas ienākumi pārsnieguši 284 miljonus dolāru, kas ir par 20% vairāk nekā gadu iepriekš.

R. Gelfonds uzsver, ka uzdevums nav bijis vienkāršs un mērķi izdevies sasniegt, pateicoties lielajai pieredzei uzņēmējdarbībā un paradumam nesteigties. “Šķiet, ka mēs sākotnēji par zemu vērtējām kino biznesa vēsturi. Tā ir 100 gadus gara, un gan filmu studijas, gan to veidotāji un demonstrētāji bija pieraduši pie zināmiem noteikumiem, kurus nevēlējās mainīt. Tā vietā, lai mēģinātu viņus piespiest veikt pārmaiņas, mēs pakāpeniski attīstījām kompāniju, līdz nonācām pie tā, ka viņiem kļuva izdevīgi ar mums sadarboties,” skaidro uzņēmējs. Viņš norāda, ka vēl pirms 10 gadiem Imax formātam atbilstošas filmas budžetam bija jābūt vismaz par 10 miljoniem dolāru lielākam nekā parastas filmas budžetam, bet, pateicoties tehnoloģiskiem jauninājumiem, tagad šī starpība nepārsniedz miljonu dolāru. Tāpat no aptuveni 4 miljoniem dolāru līdz 150 000 dolāru samazināti ieguldījumi, kas nepieciešama jauna Imax kinoteātra ierīkošanai.

R. Gelfonds ir pārliecināts, ka jebkuram uzņēmējam ir nepieciešama pacietība, un viņš gadu gaitā ir iemācījies būt pacietīgs. “Mēs pamazām izstrādājam savu korporatīvo kultūru, un man šķiet, ka daudzi mūsu organizācijā uzskata, ka es to nedaru pietiekami ātri. Taču nevēlos pieļaut steigu – šādā veidā kompānija var zaudēt savus pamatus,” skaidro uzņēmējs.

Sarunā ar BBC R. Gelfonds saka, ka uzņēmēja talants viņam esot jau kopš bērnības, taču, lai gūtu ievērojamus panākumus, ar talantu vien nepietiek – vajadzīga arī izglītība. “Atminos, ka agrā bērnībā kādu dienu apciemoju tēvu darbā un viņa priekšnieks samērā skarbā tonī paziņoja, ka pārtraukums beidzies un tēvam jāatgriežas darbā. Tieši tad es nolēmu, ka vēlos pats būt sava likteņa noteicējs,” bērnības atmiņās dalās R. Gelfonds. Savu nodomu viņš arī realizējis, astoņu gadu vecumā sākot strādāt par kurpju spodrinātāju, bet desmit gadu vecumā piepelnoties ar kaimiņu mauriņu pļaušanu. “Vēl mācoties vidusskolā, kad man bija kādi 16 gadi, es sāku izdot mēneša avīzi The New York Ball, kas informēja par Ņujorkas sporta komandu dzīvi. Šo avīzi pārdeva gan kioskos, gan sporta arēnās, un man izdevās piesaistīt augsta līmeņa reklāmdevējus, piemēram, sporta apavu ražošanas kompāniju Keds,” stāsta uzņēmējs.

Taču aizraušanās ar biznesu nenozīmē, ka viņš pametis novārtā mācības. “Es biju labs skolēns un labs students,” saka R. Gelfonds, kurš studējis jurisprudenci un vairākus gadus nostrādājis kādā juridiskajā firmā. Šo darbu gan nācies pamest iekšējo pretrunu dēļ. “Manos pienākumos ietilpa brīdināt klientus par iespējamiem riskiem, un tas bija pret manu būtību, jo man pašam ļoti patīk riskēt,” sacījis R. Gelfonds. Ne mazāk svarīgi bijis arī tas, ka viņš vēlējies pats būt sev priekšnieks. Tādēļ R. Gelfonds atteicies no šķietami perspektīvās jurista karjeras, uzsākot pavisam jaunu biznesu un izveidojot ķīmisko tīrītavu tīklu. “Vēlāk es izmantoju iespēju kādu laiku pastrādāt investīciju bankā, taču tad atkal atgriezos pie tā, kas man patīk labāk – sāku iegādāties un attīstīt kompānijas,” stāsta uzņēmējs, kurš uzskata, ka panākumus dzīvē guvis, pateicoties talantam, apgūtajām zināšanām un daudzpusīgai profesionālajai pieredzei.

Pilna raksta versija šeit.

Kompānijas mājaslapa:
http://www.imax.com/

LASI VISUS ĀRZEMJU PRESES RAKSTUS

Novērtē:
Loading ... Loading ...

Izsaki viedokli