|

„Deutsche Welle”: ir pamats optimismam eirozonā

Eirozonas valstu ekonomiskās attīstības oficiālie rādītāji par šā gada pirmo pusgadu kļūs zināmi ne ātrāk kā augusta vidū, un domājams, ka tie nebūs pārāk iepriecinoši. Tomēr jau ir sācies gada trešais ceturksnis, kam, spriežot pēc visa, vajadzētu kļūt par priekšvēstnesi tam, ka eirozonai izdosies pārvarēt recesiju, raksta vācu radiostacijas Deutsche Welle mājaslapa. Tā norāda, ka virkne pazīmju liecina – eirozonas ekonomika pakāpeniski atveseļojas.

“Lielākās cerības pašlaik ir saistītas ar Vāciju un Spāniju – pirmo un ceturto lielāko ekonomiku starp eiro zonas valstīm. Tomēr pozitīvi signāli tiek saņemti pat no tādām problemātiskām valstīm kā Grieķija un Portugāle,” norāda Deutsche Welle. Lai gan eksperti Vācijai jau iepriekš bija atvēlējuši visas Eiropas Savienības ekonomiskās lokomotīves lomu, gada pirmajos mēnešos tā šīs cerības neattaisnoja, un Vācijas ekonomikas izaugsme bija tikai 0,1%. “Savu iespaidu atstāja gan eksporta pieauguma samazināšanās (galvenokārt uz BRICS valstīm), gan neierasti garā ziema, kuras dēļ tika daļēji paralizēta gan būvniecība, gan lauksaimniecība, gan iekšējais tirgus,” raksta Deutsche Welle.

Taču jau gada otrajā ceturksnī Vācijas ekonomiskā izaugsme kļuvusi ievērojami straujāka – saskaņā ar Vācijas ekonomikas ministrijas datiem lielākais kāpums reģistrēts apstrādes rūpniecībā un būvniecībā. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka ievērojami pieaudzis mājsaimniecību patēriņš. To sekmējis pietiekami mazs bezdarba līmenis, algu paaugstināšanās un ļoti mērens cenu pieaugums. “Vācijas iedzīvotāji ir noskaņoti samērā optimistiski, saskaņā ar pētījumu aģentūras GfK ziņām patērētāju noskaņojuma indekss šā gada jūlijā sasniedzis augstāko atzīmi kopš 2007. gada,” raksta Deutsche Welle. Līdz ar to ir pietiekams pamats cerēt, ka 2013. gada otrajā pusgadā Vācijas ekonomika, balstoties galvenokārt uz iekšējo tirgu, beidzot sāks dot eirozonai tos impulsus, kas tiek gaidīti jau kopš gada sākuma.

“Vienatnē Vācija, protams, nespēs izvilkt eirozonu no recesijas, ir nepieciešami arī citi izaugsmes veicinātāji. Francija un Itālija, kas pēc apjoma ir otrā un trešā lielākās eirozonas ekonomikas, tuvākajos mēnešos droši vien uz šo lomu pretendēt nevarētu. Taču Spānija pēdējās nedēļās sūta ļoti cerīgus signālus,” raksta Deutsche Welle. Vācu radiostacijas mājaslapa, atsaucoties uz Spānijas Centrālās bankas vadītāja Luisa Marijas Lindes sacīto, vēsta, ka šā gada trešajā ceturksnī valstī beidzot sagaidāms iekšzemes kopprodukta pieaugums. L. M. Linde uzskata, ka Spānijas ekonomika savu zemāko punktu sasniedza 2012. gada nogalē un pakāpeniski situācija sāk uzlaboties. ES statistikas pārvaldes Eurostat dati liecina, ka maijā Spānijas rūpnieciskās ražošanas apjoms salīdzinājumā ar aprīlī pieaudzis par 0,3%. Protams, šis skaitlis nav ļoti liels, taču jāņem vērā, ka mašīnbūves un iekārtu rūpniecības apjoms pieaug jau trešo mēnesi pēc kārtas. “Tās ir pirmās redzamās izaugsmes pazīmes,” uzsver Deutsche Welle.

Vienlaikus stabilizējas situācija arī Spānijas banku sektorā. Tā glābšanai ES pērn piešķīra 100 miljardus eiro, taču no šī summas izlietoti tikai 41,3 miljardi eiro, un nav pazīmju, ka Spānijas bankām būs nepieciešama papildu finanšu palīdzība. Tas liecina, ka viena no svarīgākajām problēmām, kas izraisīja Spānijas krīzi, ir pārvarēta. “Tas, protams, nenozīmē ekonomisko izaugsmi, taču banku nozares normalizācija vieš cerības, ka kredītiestādes ir atguvušās un beidzot varēs nodrošināt biznesu un patērētājus ar izdevīgiem aizdevumiem,” raksta Deutsche Welle.

Vācu radiostacija arī uzver, ka zināma kārtība beidzot esot arī daudz cietušajā Grieķijas banku sektorā – divas problēmās nonākušās kredītiestādes ir pārdotas, un ir izveidotas četras sistēmveidojošās bankas. Taču daudz svarīgāks par banku sektora sakārtošanu ir fakts, ka pašlaik izaugsmi piedzīvo Grieķijas tūrisma industrija. “Viss liecina, ka šo gadu tā beigs ar rekordaugstiem rādītājiem, kas nozīmē pamatu ielikšanu 2014. gada izaugsmei,” raksta Deutsche Welle. Arī situācija Portugālē, neraugoties uz valdības krīzi, nebūt nav katastrofāla – laika posmā no marta līdz maijam šīs valsts eksports pieaudzis par 5,7%, salīdzinot ar to pašu laika posmu pērn, bet ārējās tirdzniecības deficīts samazinājies gandrīz par trešdaļu, norāda Deutsche Welle.

Pilna raksta versija šeit.

LASI VISUS ĀRZEMJU PRESES RAKSTUS

Novērtē:
Loading ... Loading ...

1 komentārs par “„Deutsche Welle”: ir pamats optimismam eirozonā”

  1. DW says:

    Eirozonā vienmēr ir pamats optimismam.

Izsaki viedokli