|

Soli pa solim veido biznesu ādas apstrādes jomā

Pēc desmit gadiem, kas pavadīti, strādājot par projektu vadītāju papīra iepakojuma ražošanas uzņēmumā, Margarita Daugina nolēma krasi mainīt dzīvi un kļūt neatkarīga no darba devēja. Savulaik ieguvusi izglītību mākslinieciskās apdares grāmatsējējas izglītību, tagad viņa kļuvusi par pašnodarbināto, radījusi zīmolu citĀDAs lietas un gatavo dažādus izstrādājumus no dabiskās ādas. Tomēr Margarita sevi vēl nesauc par īstu uzņēmēju un savu nodarbošanos raksturo īsi un lakoniski: „Esmu ceļā.”

Margarita pārstāv vidējā vecuma paaudzi – to, kura auga un izglītojās padomju laikā, bet pirmo nopietno darba pieredzi ieguva līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu. „Samērā nesen lasīju grāmatu Bagātais tētis, nabagais tētis. Pienāk pie manis paziņa – jauna meitene – un saka: „Šo grāmatu jau bija jāizlasa vidusskolā.” Es atbildēju: „Kad es gāju vidusskolā, tad būt bagātam bija kauns un veidot biznesu – kriminālnoziegums. Ja cilvēks strādāja pēc oficiālā darba laika, to nez kāpēc sauca par haltūru un nopelnīto naudu – par bezstrādes ienākumiem.” Manas paaudzes cilvēkiem vispirms jāiemācās domāt „tagadnē” – tā sarunu iesāk Margarita.

Tieši tālab pamazām veidot un attīstīt pašai savu biznesu viņai šķiet jo īpaši aizraujoši. Margarita gatavo dažādus priekšmetus no ādas. „Ādu apvienoju ar audumu, metālu, dzintaru, stikla un plastikas dekoriem. Fotoalbumi, viesu grāmatas, blociņi, grāmatu vai pasu vāki, kārbas, rokassprādzes, piekariņi, spilveni, vāki ēdienkartēm, notīm, dokumentiem, rokassomiņas,” viņa raksturo savu izstrādājumu klāstu. Priekšmetu izgatavošanai viņa izmanto cūkādu, teļādu vai kazādu.

Pērnā gada nogalē Margarita sāka darbu pie savas īpašās kolekcijas LADY BOSS - izgatavoja plānotāju vākus un aksesuārus lietišķām sievietēm. Tagad kolekciju papildinājis vēl viens priekšmets, kas vēl ir „testa režīmā”. „Gribu izveidot LADY BOSS lietas no dabiskās ādas, kas būtu sievišķīgas, varbūt pat nedaudz romantiskas, tomēr nezaudējot to lietišķumu,” teic Margarita.

Lai arī jaunā uzņēmēja strādā viena pati, viņas lielākie atbalstītāji un palīgi ir abi bērni. Meita Ilze beigusi Dizaina un mākslas vidusskolu un rūpējas par mammas darbu vizuālo tēlu. Savukārt dēls Mārtiņš palīdz risināt tehniskas dabas jautājumus un ir, kā Margarita smejot saka, „nesaudzīgs kritiķis”. Mārtiņš arī palīdzējis izstrādāt logo, kas būs redzams uz visiem Margaritas darbiem, cenu zīmēm, iesaiņojuma.

Lai arī Margarita jau vairākus gadus pētījusi tirgus norises savā jomā, par konkurenci viņa īpaši nelauza galvu. Protams, ādas apstrādātāju netrūkst, un mākslinieku, kas strādā ar ādu, ir daudz. Tomēr katram ir sava niša un katram savs rokraksts, kas atšķir no citiem. Margarita saka: „Apzinos, ka viņi ir, – tātad mans uzdevums ir strādāt radoši, nezaudēt savu „seju”, veidot oriģinālus un kvalitatīvus darbus.”

„Nepārtraukti domāju par ko oriģinālu, reizēm īstenoju idejas, kas kādam var šķist nepieņemamas. Tāpēc esmu arī izvēlējusies nosaukumu citĀDAS lietas. Piemēram, pagājušajā gadā izmēģināju ādas detaļu izgriešanu ar lāzeru – iznāk precīzāk un glītāk. Tad tapa piekariņi tautiskā stilā. Patlaban izveidoti darbu paraugi ādas mežģīnēm. Eksperimentēju ar īpašu ādas dekorēšanas-krāsošanas veidu. Mana meita apglezno ādas lietas, un par šiem izstrādājumiem klienti vispār ir „stāvā sajūsmā”,” palepojas māksliniece.

Margaritas darbus var iegādāties gan pēc pasūtījuma internetā – šim nolūkam izveidots profils Draugiem.lv http://www.draugiem.lv/citadaslietas, – gan salonā Burda, kā arī dažādos amatnieku tirdziņos. Margarita atzīst, ka pagaidām izdevīgāk esot gatavot darbus pēc pasūtījuma: „Cilvēks konkrēti pasaka, ko vēlas. Ar interneta starpniecību vai klātienē saskaņojam priekšmeta formu, izmērus, dizainu, toņus. Pirktākās preces (sevišķi tirdziņos) patlaban ir vērtībā no 1 līdz 5 latiem. Novērtējot savu darba stundu un materiāla cenu, tik lēti es nevaru pārdot gandrīz neko. Tomēr gaumīgai, kvalitatīvai, personificētai dabiskas ādas lietai pieprasījums būs vienmēr. Pie tā arī strādājam.”

Tirdziņi, lai arī ne ienesīgākais tirgošanās veids, pēc Margaritas pieredzes ir labs reklāmas instruments, kur gūt jaunus kontaktus un pieredzi. Tāpat viņa aktīvi piedalās kontaktbiržās, apmeklē dažādus seminārus, diskusijas, piedalās sarunās internetā. Margarita iestājusies arī jauno uzņēmēju atbalsta biedrībā Tīne un šajā pavasarī uzsākusi darbību biedrības Līdere rīkotajā mentoringa programmā. „Tie visi ir noderīgi kontakti – tu iepazīstini ar sevi, reklamē savus darbus, uzzini, ar ko nodarbojas tavi sarunu biedri, gūsti idejas un pieredzi,” viņa piebilst.

Ideju esot daudz, taču laika trūkuma dēļ viss notiek lēnāk nekā gribētos, jo līdztekus jāvelta laiks ģimenei, jālasa izzinošā literatūra, jāapmeklē pasākumi, jāreklamējas, jāveido kontakti. Piemēram, viena no idejām, kas „stāv rindā”, saistīta ar apmācību organizēšanu. Margarita plāno apmācīt cilvēkus strādāt ar ādu, izgatavot vienkāršākas lietas, varbūt – labot grāmatas. Šī pasākuma īstenošanai nepieciešamas telpas, papildu darbarīki un finanses.

Vaicāta, kas ir lielākā veiksme kopš brīža, kad sākusi nodarboties ar savu mazo biznesu, Margarita atbild pārliecinoši: „Esmu ieguvusi daudz zināšanu un lielu pieredzi. Šajā laikā esmu satikusi un iepazinusi simtiem fantastisku cilvēku. Iesniedzu arī projektu Rīgas Domes grantu programmā, taču finansējumu diemžēl nesaņēmu, toties mans projekts tika ierindots 20 labāko skaitā. Tas nenoliedzami ir sasniegums un pluss manā pieredzē.”

Margarita sākusi meklēt arī palīgus. Izrādās gan, ka atrast vienlaikus godīgus, čaklus un radošus darbiniekus ir ļoti grūti, un meklējumi joprojām turpinās.

Vai mazais uzņēmējs tirgū ir gaidīts? Margarita domā, ka neviens neliedz tirgū ienākt un darboties. Tomēr, viņasprāt, palīdzēts vairāk tiek tiem, kas jau ir „uz pekām”. „Es saprotu – daudz mazāks risks ir iedot grantu mājas lapas izveidei jau gatavam SIA, nekā iesācējam,” viņa piebilst.

Pati pagaidām izvēlējusies pašnodarbinātā statusu, par kura galveno priekšrocību uzskata vienkāršo reģistrēšanos, kas ļauj legalizēt saimniecisko darbību un maksāt nodokļus. Grāmatvedības lietas gan tiek uzticētas grāmatvedim, jo „apzinos, ka uzņēmuma vadītājam jāsaprot elementāri grāmatvedības jautājumi, tomēr sliecos uz to, ka katrs darbs jādara profesionālim attiecīgajā jomā”.

Vai ir kāda lieta, kuras izgatavošanu māksliniece atceras kā īpašu? Margarita atbild, ka ikviens pasūtījums ir īpašs: „Lietai jāizskatās perfekti, bet ieguldīto darbu kompensē labās atsauksmes un stāsti par saņēmēja prieku.” Ar īpašu siltumu viņa atceras fotoalbumu, kuru kāds jauneklis pasūtījis kā dāvanu savam tēvam dzimšanas dienā. „Es atkal un atkal atceros mūsu sadarbības procesu. Ar kādu mīlestību un uzmanību puisis saskaņoja visas nianses un dizaina detaļas. Es sapratu, ka tieši tā tiek gatavots patiess mīlestības un cieņas apliecinājums tuvam cilvēkam.”

LASI VISUS POZITĪVOS STĀSTUS

Novērtē:
Loading ... Loading ...

4 komentāri par “Soli pa solim veido biznesu ādas apstrādes jomā”

  1. Ingrīda says:

    Ļoti iedvesmojoši. Malacis, Margarita! :)

  2. Fantastiska māksliniece,kvalitatīva pieeja darbam!Lai viss izdodas!

  3. Elīna Tetere says:

    Malacis Margarita! Tev viss izdosies! :)

  4. Jānis says:

    Pirms kāda laika arī pieteicos šai pašai grantu programmai. Ja ir iespējams uzzināt- kā Jūs zināt, ka Jūsu projekts ir 20mit labāko skaitā? :p

Izsaki viedokli